Strzelectwo dla początkujących

Jak zacząć przygodę ze sportem strzeleckim?

Po 1 wybierz się… na strzelnicę

Skoro już zdecydowaliśmy się rozpocząć przygodę ze strzelectwem, to powinniśmy znaleźć odpowiednią strzelnicę. Ważne jest by trafić do miejsca profesjonalnego pod względem wyposażenia i kadry instruktorskiej. Nie powinno być rzeczą trudną znaleźć kluby i strzelnice w naszej okolicy – z pomocą przyjdzie internet. Warto wybrać kilka dogodnych lokalizacji i dowiedzieć się co dane miejsce oferuje.

Sama strzelnica jest jednym czynnikiem, który oczywiście będzie bardzo istotny, ale trzeba też wiedzieć jacy ludzie za nią odpowiadają. Niektóre kluby strzeleckie dysponują swoimi obiektami, a inne dzierżawią strzelnice np. w szkołach czy ośrodkach sportowych. Z pewnością uda nam się znaleźć opinie na temat konkretnych klubów, sekcji i instruktorów.

I to właśnie od trenerów dowiemy się najważniejszych rzeczy, które pozwolą nam rozpocząć przygodę ze strzelectwem. Nauczymy się podstaw bezpieczeństwa, obsługi broni a wreszcie będziemy mogli zacząć przygodę z samym strzelaniem. Przed pierwszą wizytą na strzelnicy warto poznać podstawowe zasady tam obowiązujące. Najważniejsze znajdziecie też na naszej stronie, a dokładny regulamin przedstawią również instruktorzy na konkretnej strzelnicy.

Ile kosztuje wizyta na strzelnicy?

Od razu trzeba zaznaczyć, że strzelectwo nie należy do najtańszych dyscyplin sportowych. W przypadku wizyty na strzelnicy musimy wziąć pod uwagę kilka rzeczy za które przyjdzie nam zapłacić.

• • Wynajem stanowiska – ok. 50 zł / godzina
  • • Wynajem broni – od 10 do 30 zł / sztuka
  • • Amunicja – od 1 zł do 10 zł / sztuka
  • • Tarcza – ok. 1 zł / sztuka
  • • Zajęcia z instruktorem – od 50 do 100 zł / lekcja

Podane ceny mogą różnić się w zależności od miasta czy konkretnej strzelnicy. Jeśli po pierwszej wizycie będziemy chcieli kontynuować naukę strzelania – warto pomyśleć o zakupie karnetu na strzelnicę. Jednorazowo będzie to większy koszt, ale przy większej liczbie wizyt jednostkowa cena będzie korzystniejsza.

Po 2. Trening pod okiem instruktora

Instruktor strzelectwa

Ważne jest by od samego początku wyrobić sobie odpowiednie nawyki. Warto pytać instruktora co robimy dobrze, a co musimy jeszcze poprawić. Powinniśmy również poznać charakterystykę różnych typów broni. Dzięki temu poznamy specyfikę strzelania z broni pneumatycznej czy palnej, zdecydujemy czy wolimy broń krótką czy długą.

Praca z trenerem to nie tylko przywilej, ale też wymóg byśmy mogli postawić kolejne kroki w strzelectwie. Instruktorzy muszą bowiem dbać o bezpieczeństwo i z pewnością nie zostawią bez opieki osoby, która nie ma doświadczenia w posługiwaniu się bronią. Kiedy nasze umiejętności będą na odpowiednim poziomie – będziemy mogli pójść dalej.

Po 3. Członkostwo w klubie strzeleckim

Po odbyciu odpowiedniego stażu szkoleniowego na strzelnicy będziemy mogli starać się o członkostwo w klubie strzeleckim. Zazwyczaj potrzeba około 2-3 miesięcy by dojść do tego etapu. Wszystko zależy również od naszych postępów, ilości treningów pod okiem instruktora i naturalnych predyspozycji.

Następnie trzeba zaliczyć egzamin kompetencyjny. Jego przebieg wykaże czy potrafimy umiejętnie i bezpiecznie posługiwać się bronią w praktyce. Ostateczna decyzja o przyjęciu do klubu strzeleckiego należy do jego władz, a wpływ na decyzję ma wynik egzaminu i opinia instruktorów.

Z bycia członkiem klubu strzeleckiego płynie wiele korzyści. To m.in. możliwość uczestnictwa w zawodach strzeleckich, promocje i benefity związane z wizytami na strzelnicy oraz możliwość starania się o patent strzelecki, który pozwoli nam posiadać własną broń sportową.

Po 4. Co dalej?

Możemy dalej doskonalić swoje umiejętności i rozwijać pasję do strzelania! Otwierają się przed nami możliwości startu w zawodach, ale także będziemy mogli starać się np. o pozwolenie na broń palną, co oczywiście wiąże się z kolejnymi egzaminami i zdobyciem dodatkowych dokumentów. Jednak przede wszystkim posiądziemy wystarczającą wiedzą i umiejętności by w pełni korzystać z możliwości jakie daje strzelectwo sportowe. Ten sport potrafi wciągnąć.