Strzelectwo dla dzieci i młodzieży

Strzelectwo dla najmłodszych

Kluby strzeleckie prowadzą zajęcia nie tylko dla dorosłych, ale także dla młodych adeptów strzelania. W Polsce nie jest to jeszcze bardzo powszechne, ale coraz częściej można zaobserwować dzieci i młodzież na strzelnicach. Co więcej, strzelnice sportowe powstają również w szkołach i młodzież także tam może szlifować swoje umiejętności.

Czy strzelectwo sportowe jest dobrym wyborem dyscypliny dla dzieci? Jak najbardziej tak. Jeśli szkoleniem zajmują się profesjonalni instruktorzy to taka przygoda może przynieść sporo frajdy i nauki dla młodych ludzi. Warto w tym miejscu zauważyć, że konkurencje strzeleckie goszczą w programie Letnich Igrzysk Olimpijskich. Samo strzelectwo jest zatem doceniane i uznawane przez najważniejsze organizacje sportowe na świecie – tak jak choćby piłka nożna czy pływanie.

Dzieci na strzelnicy – czy to bezpieczne?

Dziecko na strzelnicy

Trzeba zacząć od tego, że dzieci nie są nauczane strzelania z broni palnej. Najmłodsi uczą się strzelectwa używając do tego broni pneumatycznej, a więc zasilanej gazem CO2. Taka broń jest cicha, nie generuje odrzutu i jest w pełni bezpieczna w użytkowaniu w warunkach strzelnicy.

Same procedury uczestnictwa w zajęciach, które są rygorystycznie przestrzegane przez strzelnice, także zapewniają pełne bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom strzelania – w tym najmłodszym. Patrząc na to jak istotne jest trzymanie się przepisów na strzelnicy można stwierdzić, że jest to dyscyplina sportu generująca o wiele mniej urazów i kontuzji niż wiele innych.

Zalety nauki strzelectwa dzieci i młodzieży

Uczestnictwo w treningach strzeleckich może przynieść wiele pozytywów dla rozwoju młodych miłośników tej dyscypliny sportu. Warto wspomnieć choćby:

• • Wpajanie respektu do posługiwania się bronią
  • • Nauka bezpiecznego obchodzenia się z bronią od najmłodszych lat
  • • Rozwój koordynacji ruchowej
  • • Krzewienie aktywności fizycznej
  • • Odkrywanie talentu do uprawiania strzelectwa sportowego
  • • Zainteresowanie współzawodnictwem sportowym
  • • Nauka cierpliwości i konsekwencji w działaniu

Gdzie zapisać dziecko na zajęcia strzeleckie?

Jeśli chcemy zapisać dzieci na zajęcia strzeleckie, to powinniśmy wybrać profesjonalny klub strzelecki oferujący zajęcia ze szkolenia młodzieży. Ważne jest by młody adept trafił pod skrzydła wykwalifikowanych trenerów i instruktorów, którzy odpowiednio pokierują rozwojem jego przygody ze sportem strzeleckim.

Istotny jest również dostęp do strzelnicy, która przystosowana jest do wizyt dzieci i młodzieży. Musi być ona wyposażona w odpowiedni sprzęt (m.in. broń pneumatyczna) czy stanowiska przystosowane do strzelania przez najmłodszych.