Historia klubu

Trochę historii

Po zlikwidowaniu strzelnicy sportowej położonej w Białymstoku przy ulicy Warszawskiej miłośnicy strzelectwa sportowego w Białymstoku pozbawieni zostali możliwości uprawiania tej dyscypliny sportu.
Na przełomie roku 1999/2000 z inicjatywy członków szkolnego koła Ligi Obrony Kraju działającego przy Zespole Szkół Metalowo-Drzewnych w Białymstoku w nieużytkach piwnicznych rozpoczęto prace adaptacyjne na potrzeby sportowej strzelnicy pneumatycznej. Można w niej było używać broni pneumatycznej, składała się z sześciu stanowisk i dysponowała automatycznymi tarczo ciągami. Gospodarzem strzelnicy było Szkolne Koło Strzeleckie LOK pod opieką Włodzimierza Aleksiejuka.
W owym niewielkim obiekcie znalazł swą siedzibę Uczniowski Klub Sportowy „Kaliber” utworzony 21. 03. 2000r.

Początki działalności klubu były trudne zarówno pod względem organizacyjnym, jak i finansowym. Strzelectwo sportowe na Podlasiu istniało w formie szczątkowej. Trójka czynnie pracujących osób z „Kalibra” za własne fundusze zrobiła kurs instruktorski- na Podlasiu pierwsi instruktorzy tego sportu i rozpoczęli oficjalnie pracę.

Na efekty osiągnięć sportowych nie trzeba było długo czekać. W maju 2000 roku zawodniczka UKS „Kaliber” Katarzyna Molska, zdobyła pierwszy medal dla Podlasia na mistrzostwach Polski LOK w Tarnowie. Również w maju tego roku w Oleśnicy i Wrocławiu uczniowie ZSM-D pod opieką trenera klubu zdobyli tytuł mistrzów Polski w zawodach „Sprawni jak żołnierze”. Ten sam zespół we Wrocławiu wywalczył tytuł mistrzów Polski w Wieloboju Obronnym o nagrodę główną Ministra Obrony Narodowej i Szefa Sztabu Wojska Polskiego.

We wrześniu 2001 wicemistrzynią Polski została Katarzyna Molska, natomiast drużyna ZSM-D ponownie zdobyła tytuł mistrzów kraju w Wieloboju Obronnym. W zawodach o „Srebrne Muszkiety” drużyna chłopców z ZSM-D zdobyła drugie miejsce. W następnej edycji tych zawodów ten sam zespół po raz pierwszy w historii Podlasia sięgnął po tytuł mistrzów Polski i przywiózł do Białegostoku przepiękną, dwumetrowej długości replikę muszkietu napoleońskiego.

Do dziś dnia mistrzostwo Polski zostało w „Kalibrze” tyle, ze zwycięską drużyną od trzech lat są uczniowie IV LO w Białymstoku.
Odniesione sukcesy zmobilizował zawodników a także ich rodziców i nauczycieli do starań o powstanie strzelnicy z prawdziwego zdarzenia. Chcieli stworzyć obiekt, który stanowiłby centrum szkolenia strzeleckiego, zaspokajając ogromne zapotrzebowanie środowiska na uprawianie tej dyscypliny sportu oraz wychodząc na przeciw potrzebom dydaktycznym i szkoleniowym w zakresie przysposobienia obronnego. Siedzibę Centrum postanowiono umiejscowić w budynku warsztatów szkolnych ZSM-D przy ulicy Grunwaldzkiej 18.
W rezultacie dzięki staraniom i zabiegom organizacyjnym kierownictwa warsztatów, uzyskano powierzchnię 642 metrów kwadratowych, która została przystosowana dla potrzeb strzelectwa.

Dzięki wsparciu dyrektora szkoły ZSM-D Wiesława Chabowskiego oraz pomocy dyrektora Społecznego Liceum Ogólnokształcącego pani Aliny Popiołek, zaangażowano po raz kolejny rodziców swoich uczniów do stworzenia projektów strzelnicy. Dzięki ich staraniom, nieodpłatnie powstała pełna dokumentacja techniczna wraz ze wszystkimi uzgodnieniami, a Urząd Miasta jako właściciel budynku wydał decyzję na rozpoczęcie adaptacyjnych prac budowlanych na potrzeby Centrum Szkolenia Strzeleckiego. Rodzice, uczniowie i członkowie UKS „Kaliber” przystąpili do społecznych prac rozbiórkowych.

W ciągu zaledwie kilku miesięcy powstał piękny i funkcjonalny obiekt, jakiego brakowało w naszym mieście. Zarówno młodzież jak i dorośli mieszkańcy mogli poćwiczyć celność oka i pewność ręki, oczywiście pod fachową opieką instruktorów. Inauguracja strzelnicy w listopadzie 2003 r. przebiegła bardzo uroczyście, w obecności Prezydenta Miasta pana Ryszarda Tura.
Otwarcie obiektu połączono z rozegraniem IV Międzynarodowych Mistrzostw UKS Kaliber, które odbyły się 29-30 listopada, z udziałem reprezentacji narodowej Polski, Litwy, Białorusi, klubów z Ukrainy i Estonii. Uświetnił je udział 5 mistrzów olimpijskich między innymi Renaty Mauer Różańskiej (dwukrotna złota medalistka Igrzysk z Atlanty – zawodniczka śląska Wrocław.

W skład obiektu strzelnicy sportowej wchodzi hala z ruchomą tarczą, główna strzelnica na 20 stanowisk do broni pneumatycznej i osiem stanowisk do strzelania z broni palnej, w tym dużego kalibru z wyłączeniem strzelań z ruchomej centralnego.
Od 2004 r. powstała sekcja rzutków.

Na strzeleckiej mapie Polski jako województwo byliśmy do niedawna białą plamą. Nasze województwo nie było w ogóle klasyfikowane lub zajmowało ostatnią pozycję. Za sprawą Klubu „Kaliber”, a dokładniej dzięki osiągnięciom jego członków VI Międzynarodowe Mistrzostwa UKS „Kaliber” uzyskały rangę zawodów klasyfikacyjnych do Mistrzostw Europy. Czterej członkowie klubu należą do Kadry Narodowej Polski – a jak zapowiadają członkowie i zarząd „Kalibra” – to dopiero początek.

WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien