2014-Polsko-ukraińska współpraca młodzieży

logo3543logo

W trakcie zawodów Polish Open Kaliber 2014, dzięki współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej realizowaliśmy projekt „Polsko-Ukraińska współpraca młodzieży”

Dzięki dofinansowaniu mogliśmy na nasze zawody zaprosić młodzież z Ukrainy. Naszym partnerem był Sportiwnyj Kłub Armii z Lwowa, który zajmuje się organizacją wyjazdów zagranicznych strzelców ukraińskich. Dzięki naszej współpracy do Białegostoku mogli przyjechać uczniowie różnych ukraińskich szkół sportowych, którzy mają swoje centrum treningowe we Lwowie. Było to 17 zawodników i 3 trenerów pochodzących z różnych części Ukrainy.

Większość młodych ludzi była u nas po raz pierwszy, ale z kilkoma spotkaliśmy się już wcześniej na Ukrainie. Poprzez spotkania młodzieży polskiej i ukraińskiej mogliśmy przybliżyć młodym ludziom

kulturę, historię obu narodów oraz rozwijać wiedzę na temat zapoczątkowanych w Polsce przemian

demokratycznych. Jednocześnie młodzież biorąc udział w zawodach strzeleckich mogła kontynuować swoje zainteresowania sportowe. Strzelcy z Ukrainy bardzo dobrze zaprezentowali się na naszych zawodach, co możne obserwować na komunikatach. Mogli pokazać, ze pomimo coraz trudniejszych warunków w których przychodzi im żyć, dają sobie radę i nie tracą ducha sportowego.

W ramach projektu do Polski przyjechało 17 młodych zawodników i 3 trenerów ukraińskich z Lwowa, Czerkas, Równego, Winnicy. Komsomolska, Dnietropietrowska, i Doniecka. Ze strony naszego Klubu w projekcie wzięło udział ponad 20 zawodników i trenerów.

Szczegóły naszego projektu

Pierwsze spotkanie z naszą młodzieżą zorganizowaliśmy na strzelnicy. Oprócz możliwości poznania się była też możliwość wspólnego treningu. Na drugi dzień zwiedzaliśmy wspólnie miasto Białystok. Uczestnikom najbardziej podobał się pięknie oświetlony Pałac Branickich. Zorganizowaliśmy tez wspólne zajęcia sportowe na kręgielni. Można było pograć w tenisa stołowego, na różnych automatach oraz przede wszystkim w kręgle. Była to świetna okazją nie tylko do rywalizacji, ale i do współpracy, jeśli drużyny były mieszane. Wzajemne poznanie się sprawiło, że podczas zawodów obserwowaliśmy wzajemnie swoje wyniki i dopingowaliśmy znajomym. Po wieczornym finale w sobotę odbyła się andrzejkowa dyskoteka, na której bawiła się młodzież z Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy, Rosji, Finladii i Sri Lanki. Na zakończenie projektu, przed pożegnaniem odbyło się ostatnie spotkanie, na którym wymieniliśmy maile i kontakty, obiecaliśmy sobie przesłać zdjęcia. Dostaliśmy tez po raz kolejny zaproszenie na przyjazd na zawody do Lwowa, gdzie co roku w kwietniu rozgrywane są Otwarte Mistrzostwa Ukrainy.

Wszyscy bardzo miło wspominamy ten pobyt. Mamy nadzieję , że uda się kontynuować w kolejnych latach nasz projekt i będziemy mogli znów się spotkać.

 Galeria zdjęć z zawodów

 Galeria zdjęć ze spotkań

WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien